Prawo jazdy może być kluczem do otrzymywania większych zarobków. Mowa tutaj o zawodowych kierowcach, którzy większość swojego życia spędzają w trasie.
Kierowca zawodowy może zatem liczyć na łatwe znalezienie zatrudnienia w transporcie, jednak samo prawo jazdy odpowiedniej kategorii nie wystarczy. Osoba chcąca pracować jako kierowca zawodowy musi dysponować świadectwem kwalifikacji zawodowej.
Jest ono zróżnicowane i zależne od wieku kierowcy oraz roku, w którym uzyskał uprawnienia do kierowania określonym rodzajem pojazdu kat. C lub D. Jednakże samo uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej oraz posiadanie orzeczenia lekarskiego i psychologicznego nie uprawnia kierowcy do wykonywania przewozów.
Niezbędnym jest jeszcze uzyskanie właściwego wpisu (tzw. kod 95) do prawa jazdy. Aby tego dopełnić w Warszawie należy się udać z dokumentami do Urzędu Miasta w dzielnicy uzależnionej od miejsca zamieszkania i wymienić prawo jazdy. Potocznie kod 95 to dokument potwierdzający uzyskanie uprawnień do przewozu drogowego rzeczy lub osób. Taki wpis w prawo jazdy ważny jest przez kolejne pięć lat, chyba że inaczej stanowi orzeczenie lekarskie.
Przeznaczone jest dla kierowców, którzy zamierzają wykonywać przewóz drogowy pojazdami, do których prowadzenia potrzebne jest prawo jazdy kat.: C, C+E, D, D+E. Aby otrzymać ten wpis bezwzględnie trzeba zdać egzamin, który składa się z części podstawo – teoretycznej (20 pytań) i z części specjalistyczno – teoretycznej (10 pytań). Przygotowane są odpowiednio dla kategorii C oraz dla kategorii D. W obu częściach można popełnić łącznie dziewięć błędów, by zdać cały egzamin.